Auto na baterky? Vyzkoušeli jsme Nissan Leaf

25.8.2017

Ještě před pár lety byla autíčka na baterky jen hračkou pro děti. V poslední době ale dorostla do rozměrů i funkčnosti opravdových aut pro dospělé řidiče. Průmysl s elektromobily je na vzestupu. Francie spolu s Velkou Británií přijaly dohodu o zákazu produkce automobilů na fosilní paliva k roku 2040. Vybírat můžete aktuálně přibližně z deseti modelů různých značek a jejich počet se bude zvyšovat. Škodovka se chystá vypustit do světa elektromodel už v roce 2019. Jak se s elektromobilem jezdí?


Nevýhodou elektromobilů je jejich vysoká pořizovací cena. Elektrická krasavice Tesla S v základní výbavě vyjde na 2 000 000 Kč. Na druhou stranu však na trhu seženete Volkswagen e-Golf za milosrdnějších 600 000 Kč. Nevěšme ale hlavy. Odborníci v budoucnosti očekávají masivní zlevňování. Oprávněně. Jen si vzpomeňte, kolik stálo před dvaceti lety video. Na obranu elektroaut je taky vhodné zmínit, že jejich provoz je téměř o dvě třetiny lacinější než jízda klasickým automobilem.


HoppyGo blog dobíjecí stanice

Elektromobil, auto pro skauty?

Ekofilové bez hlubšího zájmu o jádro pudla vám možná budou tvrdit, že když svého nafťáka vyměníte za elektromobil, dostanete rovnou voucher na svatozář a titul ekologa roku. Zastánci spalovacích motorů zas vytáhnou eso z výfuku v podobě hodnot CO2, který se dostane do ovzduší při výrobě baterie. Jak už to bývá, pravda je nejspíš někde uprostřed. Zatím. Elektromobil sice do atmosféry nevypouští CO2 v průběhu jízdy, kámen úrazu však může být ve výrobě elektrické energie, která ho pohání. Na původu energie totiž hodně záleží. Pokud si auto „nabijete“ elektřinou vyrobenou v elektrárně, která běží na fosilní paliva, moc ekologicky ve finále nejezdíte. Naštěstí však existují také způsoby, jak elektřinu vyrobit za použití obnovitelných zdrojů. I tohle odvětví zažívá velký rozmach, a je tedy (snad) otázkou času, kdy ekologický rozpor v otázce provozu elektromobilů a jejich dopadu na životní prostředí odezní spolu s pokrokem v energetice.


HoppyGo blog nabíjení elektroauta detail

Aby šťáva nedošla

V současné době je v Čechách 125 dobíjecích stanic. Už na konci roku 2018 by jich ale měl být dvojnásobek. Ani teď se ale s trochou rozmyslu nemusíte bát, že byste nedojeli. Většina navigačních aplikací, které si stáhnete do mobilu, vás k nabíječce na auto spolehlivě nasměruje.


HoppyGo blog elektromobil dobíjení

Stále váháte?

Probrali jsme si cenové a ekologické aspekty elektromobilu a zbývá už jen praxe. Jaké to vlastně je, řídit auto na baterky? HoppyGo má v portfoliu také pár elektromobilů. Kromě žihadel, jako je třeba tesla nebo BMW, si můžete půjčit taky Nissan Leaf. Ten se dá pořídit za „lidovější“ cenu už od přibližně 700 000 Kč.


HoppyGo blog Nissan Leaf dobíjení

Jízda vysavačem?

Svezli jsme se právě v Nissanu. Jakmile dosednete do pohodlné sedačky, zaujme vás, že ruční brzda je u levé nohy. Nevadí. Namísto šaltpáky je taková srandovní kulička jako od deodorantu. Z uživatelského hlediska řízení funguje stejně jako běžný automat. Když nastartujete a šlápnete na „plyn“, ozve se zvuk podobný velmi tichému vysavači. Celkově je auto hodně tiché, což je skvělé, když si chcete povídat se spolujezdci, ale zvyšuje to nebezpečnost vozu pro chodce. Prostě ho neslyší. Určitě s tím počítejte, až budete auto na baterky řídit.


HoppyGo blog dobíjecí stanice displej

+

Příjemně se řídí a má skvělé jízdní vlastnosti. Má odpich, na popojíždění do města je auto na baterky ideální. Na některých místech si můžete auto dobít i zdarma (my jsme jedno takové našli u Lidlu na Barrandově).


-

Nízký dojezd u staršího modelu (náš zkušební Nissan z roku 2011 na jedno dobití ujede přibližně 130 km, ale nové modely mají dojezd až 330 km). Jak vám dojdou baterky, musíte si zavolat odtah. Auto je hodně tiché, chodci vás neslyší.


Chcete se taky projet autem na baterky? Stáhněte si aplikaci HoppyGo a vyzkoušejte nablýskanou krasavici Teslu, elektrického bavoráka nebo Nissan Leaf.

Cookies