Chcete lepší svět? Sdílejte auto!

6.4.2017

V první řadě sdílení šetří peníze. S vlastnictvím auta je – kromě pohodlí, které poskytuje – spojena celá řada vedlejších nákladů: pohonné hmoty, výměny oleje, servis, poplatky za parkování, povinné ručení, pojištění... Pokud své auto sdílíte i s jinými lidmi, ti vám na všechny popsané náklady přispívají a celá ta částka (ve výsledku dost vysoká) neleží pouze na vašich bedrech.


Ač to může vypadat jako paradox, díky sdílení jezdí po silnicích méně aut. Lidé, kteří se naučili auta sdílet, se vlastního auta časem zbavují a vesele si užívají přepravních alternativ, jako je chůze a jízda na kole. Popřípadě odkládají nákup svého vlastního vozu na neurčito a celkově jezdí méně.


Jak si asi umíte představit, představa menšího počtu aut brázdících ulice města je velmi příjemná. Jednak se silnice méně ucpávají a také se snižují počty dopravních nehod. Ve městech se nám všem díky sdílení lépe dýchá. Do budoucna by se tenhle trend měl odrazit na nižších požadavcích na parkovací místa a také na snížení potřeby stavby dalších a dalších silnic. Místo toho bychom mohli investovat více do zakládání nových parků a zelenějších měst vůbec.


Další výhodou, kterou přináší sdílení aut, je zlepšení našeho zdraví. Čím více lidí bude jezdit na kole či chodit pěšky, tím bude celá populace víc fit. I pouhá procházka na místo vyzvednutí sdíleného auta je pro vaše tělo lepší než neustálé ježdění autem. A v neposlední řadě mají díky sdílení k autu přístup i lidé, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní.


A máme tu ještě další výhody: se sdílením si vyberete přesně takové auto, jaké potřebujete. Na stěhování či cestu do Ikey dodávku, na cestu po městě malé auto s nízkou spotřebou, na romantický výlet s ženou vašeho srdce kabriolet.

Cookies