Do města bez auta: Zákazů přibývá, sdílení roste!

7.9.2017

„Proč jsou auta důležitější než lidi?“ Zeptal se před pár dny malý kluk své mámy, když viděl na pražské náplavce výstavu aut. Místa pro lidi tam moc nebylo. A zatímco se v Praze předváděla auta na jindy pěší zóně, v zahraničních metropolích se šíří zákazy vjezdu aut do městských center. Dopravu má řešit i sdílení aut.


Přibývá jich. Měst, která se zbavují aut. Jen v Evropě se už jasně proti autům postavili třeba v Paříži, Oslu, Madridu, Londýně nebo Kodani. Co začalo jako překvapivé a radikální opatření proti smogu se postupně stává globálním trendem v dalších a dalších světových metropolích, které jsou přesvědčeny o tom, že víc aut neznamená lepší dopravu.


Naopak: Čím víc aut se dostává do center měst, tím větší jsou dopravní zácpy. Jen v Evropské unii dosahují roční náklady spojené s dopravními kolapsy sto miliard eur. Nejde tu jen o špatné ovzduší, ale i o horší kvalitu života. Místo toho se hledají nové způsoby městské mobility, která bude zanedlouho založená hlavně na kombinaci různých dopravních prostředků a jejich sdílení.


Ještě před pár lety byla auta vnímaná jako samozřejmost a jízda s nimi jako svaté právo. To platilo ještě nedávno i v Paříži. Pak se ale něco změnilo a to, že je ve městě smog a modrou oblohu člověk jen tak neuvidí, bylo všeobecně známo. Až když Eiffelovka „zmizela“ v hustém smogu, uvědomili si lidé, že takhle už to dál nejde.


HoppyGo blog Paříž
Když už Pařížané pro samý smog neviděli ani Eiffelovku, řekli si dost!

Před třemi lety proto v Paříži poprvé na jeden den zakázali vjezd aut do centra. Krok se osvědčil natolik – znečištění kleslo téměř o třetinu – že se vedení města rozhodlo pro dlouhodobější řešení: Od roku 2020 má platit zákaz vjezdu do centra pro auta s dieslovými motory a už dnes tam nesmí auta, která jsou starší než 20 let. Také do centra Madridu se člověk za tři roky vlastním autem nepodívá a v Oslu se podobný zákaz chystá už za dva roky. A podobných zpráv přibývá i z dalších měst, která hledají, jak zlepšit mobilitu i ovzduší.


Řešením pro přepravu budoucnosti tedy je efektivní hromadná doprava, bezpečná síť cyklostezek a také sdílení aut. „Digitalizace a sdílená ekonomika poskytují příležitost snížit počet aut v našich městech ve velkém rozsahu. Také mohou významně snížit vysoké náklady spojené se znečištěním, nehodami a dopravními zácpami, které jsou způsobeny excesivním vlastnictvím a používáním aut,“ tvrdí Greg Archer a Barbora Bondorová z NGO Transport & Environment.Některá města se zatím ještě nechystají na tak razantní krok, jako je zákaz aut v jejich ulicích, ale dělají jiné – méně viditelné kroky – které mají podobný cíl. Kupříkladu postupně snižují počet parkovacích míst nebo zvyšují ceny za parkování a snaží se tím aut nenápadně zbavit. Místo toho zvýhodňují parkování pro sdílená auta, jako je tomu například v Berlíně. Takové kroky mají lidi přimět k tomu, aby si sami pomysleli: „Proč mám auto vlastnit, když ho můžu používat jen tehdy, kdy potřebuji, a budu bez starostí?“


Sdílená ekonomika je dnes velkým tématem. Nejde ale jen o námět pro články nebo reportáže, jde to reálný trend, který mění životy k lepšímu. Ať už to jsou životy těch, kteří sdílí své auto s ostatními lidmi a mohou si tak přivydělat, nebo těch, kteří jen občas potřebují někam zajet a dobře ví, že vlastní auto k tomu není potřeba.

Cookies