Důsledky digitální revoluce: Jak carsharing vrací města lidem

7.11.2017

„Vlastnictví auta se brzy stane minulostí,“ napsal ve své úvaze pro TheGuardian novinář John Harris. Digitální revoluce je v plném proudu a mění svět, který jsme byli zvyklí znát, rychlostí světla. Žijeme ve věku, ve kterém padají instituce i konvence, a tak by vás nemělo překvapit, že v ohrožení jsou i ty nejzákladnější věci denní potřeby. Podívejte se z okna a pravděpodobně uvidíte jednu z nich: kovovou krabici na čtyřech kolech, nejspíš vybavenou všemi dostupnými technologickými inovacemi, a přesto vykazující známky zastaralosti.


Jinými slovy: sto let poté, co auto vkročilo do srdce naší industriální civilizace, po století automobilismu a masového vlastnictví osobních aut, se myšlenka, že život stojí za to žít jen v případě, že máte vlastní auto (minimálně v té bohatší části světa), pomalu, ale jistě odebírá na smetiště dějin. Neletí už hity o červených kabrioletech a nikdo nešílí po automobilových závodnících. Auto už není symbolem svobody, spíše naopak. A města, která tuhle poptávku po ekologičtějších a ekonomičtějších způsobech přepravy velmi vítají, mění svou tvář a často i pravidla hry.HoppyGo

Velká Británie se zavázala zakázat prodej aut na benzin a naftu do roku 2040. V říjnu letošního roku se Oxford stal prvním britským městem, které oznámilo zákaz vjezdu všem benzinovým a naftovým vozidlům. Začne platit v roce 2020 v nejužším centru a během dalších deseti let by se měl rozšířit po celém městě. Paříž zakáže vjezd neelektrickým autům do roku 2030 a nyní plánuje zavést „dny bez aut“, ve kterých by se řidiči měli držet dál od historického centra. V Lyonu poklesl počet aut od roku 2005 o 20 % a místní samospráva ho hodlá snižovat dál. Také Londýn opustil myšlenku, že s blahobytem musí nutně růst i počet aut, a jen užasle sledoval, jak podíl cest osobním autem ve veškeré přepravě klesl o 25 % oproti roku 1990.Automobilka Volvo letos s v létě jako první výrobce oznámila, že úderem roku 2019 přestává vyrábět auta se spalovacími motory a bude se soustředit na hybridy a elektromotory. Koncem října učinila totéž také Toyota. General Motors zase oznámily, že plánují testovat svá auta bez řidiče v ulicích New York City, což představuje poslední krok v jejich snažení o vybudování zcela nové flotily sebeřízených taxíků. Prognostici z Bank of America se letos nechali slyšet, že počet aut ve Spojených státech dosáhl svého maxima a že „automobilová doprava je neefektivní a příliš nákladná a celý sektor je zralý na zásadní změnu“. Tou mysleli především carsharing a masové využívání cyklistiky, tedy jevy, které jsou již běžně k vidění i u nás.


Čím méně bude ve městech aut, tím více místa v nich zbyde pro lidi. A to je také cílem celé řady urbanistických iniciativ po celém světě. Tím, že vysazují stromy, rozšiřují chodníky, budují cyklostezky, vysévají trávníky a instalují lavičky, dělají z měst, kterým dříve kralovala auta, příjemná místa k životu s menším provozem a podporují alternativní možnosti přepravy. Zachycovat tyhle proměny, a tím podporovat další a další radnice k následování, si klade za cíl projekt Before/After brazilské skupiny Urb-I, který shromažďuje fotografie před a poté, co se města uvolila znovurozdělit svůj veřejný prostor, tentokrát ve prospěch jejich obyvatel. Přispívat může každý, kdo má přístup ke Google Street View nebo podobnému nástroji a informovat tak o změnách, které se dějí v jeho městech, a inspirovat tak další. Koukněte sami, jak efektní takové proměny mohou být. Vy byste nechtěli ulici plnou stromů a laviček?

Cookies