HoppyGo podpořil první pražský open air.

4.5.2017

Začíná sezona sdílení prostoru – festivaly. HoppyGo podpořil první pražský open air.

Předposlední dubnovou sobotu to na pražském Nákladovém nádraží Žižkov vřelo. Mezi dávno nefunkčními kolejišti a v halách mezi nimi probíhal festival Apríles. Sice ho doprovázelo aprílové počasí, ale náladu návštěvníků ani nadšení organizátorů to nekazilo. Festivaly jsou o sdílení prostoru a zážitků, HoppyGo o sdílení aut. Stali jsme se jedním z hrdých partnerů tohoto otvíráku sezony venkovního veselí. A samozřejmě jsme využili možnosti trochu vyzpovídat jeho organizátory, konkrétně tedy tiskovou mluvčí Aprílesu Kateřinu Sochací a koordinátora Martina Bureše.


Jak je vlastně festival Apríles propojen s VŠE?

Festival pořádají letos už posedmé studenti arts managementu. Zapojují se napříč ročníky, magisterský i bakalářský stupeň. Já ho letos dělám poprvé, Martin už počtvrté. Studenti si festival, jak postupně odcházejí ze školy, předávají jako putovní pohár.


Co je letos na Aprílesu nového?

Letošní ročník je pro nás zlomový, pokud jde o místo. Poprvé jsme v alespoň trošku krytých prostorech. Doposud se festival vždycky konal v parku, na Parukářce, ve Stromovce. A také jsme poprvé zavedli vstupné a dvě stage.

A proč zrovna nákladové nádraží?

Skoro každý ročník Aprílesu bylo opravdu aprílové počasí, takže jsme se chtěli pojistit nějakou střechou. A protože ho považujeme za žižkovský festival, máme tady školu a na tomhle starém nádraží trávíme spoustu času v létě, na koncertech, v letním kině, líbí se nám tady, nad jiným místem jsme vlastně ani neuvažovali.


Máte pocit, že se toho ve veřejném prostoru děje málo?

Já myslím, že se to každý rok lepší. I využívání starých industriálních staveb pro kulturní aktivity je dost populární. Na toto téma budeme mít v rámci doprovodného programu přednášku a diskusi. Já to vnímám jako velmi dobrou tendenci a jsem ráda, že se toho děje čím dál víc.HoppyGo blog festival koleje

Takovýhle, i když jednodenní festival stojí spoustu peněz. Jak s tím bojujete?

Nám hodně pomáhá fakt, že jsme studentský festival, takže můžeme čerpat studentské granty, které tvoří většinu našich prostředků. Pak máme pár partnerů, kteří nás podporují třeba i jinak než penězi.Jako třeba HoppyGo?

Ano, za to, že nám dali k dispozici auto, jsme moc rádi. Jinak by tady polovina toho, co tu vidíte, nestála. Třeba náš další partner Znojmia vyrábí nakládané okurky, a protože my máme slogan „Nakládáme Žižkovu“, poslali nám právě ty okurky. A protože jsme studenti a nemáme žádné oficiální sídlo, tak těch padesát obřích plechovek vyložili u mě doma. Kdybychom neměli tu dodávku, vůbec nevím, jak bychom je odtamtud dostali. :-)


A vy jako soukromé osoby byste si auto od lidí půjčili?

Určitě. Tím spíš, že většina z nás ani není z Prahy a žádné auto tady k dispozici nemáme. Vlastně bychom ho ani přes týden nevyužili, a když chceme jet na víkend na výlet, tak proč nevyužít právě tuhle službu? Navíc v pražských ulicích je aut více než dost, tak není důvod tam stavět další. Otázka udržitelnosti v tom taky hraje roli.


Vy asi nemáte problém s důvěrou mezi lidmi, že?

My to určitě vnímáme jinak než starší generace. Ty mají auto pořád zafixované jako nějakou velkou vzácnost, na kterou se roky šetřilo. Pro nás je myšlenka, že někomu půjčíme auto, asi přijatelnější. Airbnb je normální, tak proč nepůjčit auto? Naši prarodiče by s tím ale asi nesouhlasili.HoppyGo blog festival stánky

Na co se dneska nejvíc těšíte?

Martin hlavně na jídlo, já asi na tu diskusi o proměně industriálních prostor na kulturní centra a na kapely. A pak až to tady uklidíme a půjdeme spát.

Cookies