Jeremy Rifkin: Kapitalismus to má spočítané, nastupuje sdílení

15.9.2017

Svou největší slávu má kapitalismus už za sebou. Mileniálové vybavení moderními technologiemi ho totiž odsunou na vedlejší kolej a za pár let výlučné postavení tržní ekonomiky převezme sdílení. Tvrdí to slavný ekonom a prognostik Jeremy Rifkin – muž, kterému naslouchají vlády v Evropě, Číně i v USA.


Jeremy Rifkin toho zažil už hodně, přeci jen mu je přes 70 let. V minulosti se ale neutápí, právě naopak – zkoumá, jak se bude vyvíjet budoucnost a jak se změní náš svět a společnost v příštích dekádách. A že jeho prognózy má smysl sledovat, dokazuje například to, že si k němu chodí pro rady politici i podnikatelé na celém světě. Jeho hlavní poselství se jim ale moc líbit nemusí: současný model kapitalismu slábne, místo něj se brzy masivně prosadí sdílení a sdílená ekonomika. Proč si to myslí?

„Úspěch kapitalismu vede k tomu, že vzniká nový ekonomický model. V kapitalismu se podnikatelé snaží vyvíjet nové technologie, se kterými sníží náklady výroby a zvýší svůj zisk. Podle této logiky je ideální cena produktu okolo nuly. Dlouho jsme si ovšem nedokázali představit, že bude existovat technika a platforma, která povede k tomu, že skutečně dokážeme vyrábět zboží a nabízet služby s téměř nulovými náklady,“ vysvětluje Rifkin v rozhovoru pro magazín Enorm s tím, že právě takovou techniku a platformu nyní máme: internet, propojení a 3D tiskárny. „Tento fenomén vede k tomu, že sdílená ekonomika roste,“ dodává.Svou tezi podrobně vysvětluje například v knize Společnost nulových nákladů, v níž tvrdí, že se právě rozjíždí nová průmyslová revoluce, která je prostoupená digitalizací a automatizací téměř všech oblastí života a ekonomiky. Díky tomu se ze sdílení má podle Rifkina stát dominantní model fungování naší společnosti, sdílet se budou nejen věci jako třeba auta nebo kola, ale i služby a také dovednosti a znalosti. Sám se ostatně na sdílené ekonomice podílí tím, že část svých publikací nabízí zájemcům volně přístupné na internetu.

„Kapitalismus bude dál existovat. Je mnoho zboží a služeb, které se nedají nahradit,“ říká Rifkin. Například lidé mohou už dnes získávat sami elektřinu, nebo ji sdílet třeba v rámci obce, ale energetickou síť musí spravovat odborná firma. „Přesto předpokládám, že kapitalismus ztratí do poloviny 21. století svou dominantní roli,“ dodává Rifkin.

Díky moderním technologiím, které jsou široce dostupné, má takřka každý přístup nejen k jejich užívání, ale může i sám s velmi nízkými počátečními náklady začít podnikat. Ve společnosti (s výjimkou dob, kdy lidé žili společně v malých, přehledných skupinách) tak nebylo nikdy jednodušší propojovat lidi a dát dohromady ty, kteří něco nabízejí s těmi, kteří něco naopak potřebují. Podle Rifkina nejde ale jen o nový obchodní nebo ekonomický model. Sdílení mění i celkové nastavení společnosti. Nejde (a v budoucnu to bude platit stále víc) už tolik o vlastnictví, o majetek věcí, ale mnohem víc o přístup – ať už k věcem, znalostem nebo zážitkům. Rifkin mluví i o novém vnímání svobody, které je typické pro mladou generaci. „Svoboda pro ně není vyčlenění a samota, ale zapojení, možnost být součástí nějaké sítě,“ tvrdí Rifkin.

V průzkumu investiční banky Goldman Sachs se tak například ukázalo, že 30 procent mileniálů neplánuje koupi vlastního auta a dalších 25 procent by si auto koupilo jen tehdy, kdyby to bylo skutečně nutné. Jinými slovy, proč vlastnit, když se dá sdílet a auto jednoduše půjčit jen tehdy, když ho člověk skutečně potřebuje? Podobně to vidí i Rifkin, podle kterého za 25 let bude vlastnictví auta něčím neobvyklým, naopak sdílení bude normou. A to třeba i letadel!

HoppyGo blog Jeremy Rifkin
Cookies