Květen nabízí dva prodloužené víkendy. Půjčte si auto a vyrazte na výlet!

26.4.2017

Prázdniny jsou ještě daleko, ale hned začátek května přeje všem, kterým se nechce sedět doma. Sváteční dny nám sympaticky protáhnou dva víkendy za sebou, takže už stačí jen vymyslet, kam se vydat. Pokud nemáte vlastní auto a nechce se vám hrkat veřejnou dopravou, můžete si půjčit vůz pomocí aplikace HoppyGo.cz – a vzhůru za zážitky!

TIPY pro milovníky historických vozů a techniky

Máte rádi všechno, co jezdí, co má kola a co dělá randál? Pak se vypravte na Rakovnicko, kde si každý milovník techniky najde to své.

Začít můžete třeba mašinkami od parních až po ty motorové. Malé, velké, staré i ty novější, úzkorozchodné i s klasickým rozchodem... Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka už dvacet let představuje nadšencům všeho věku pozoruhodné exponáty týkající se kolejové dopravy. Najdete ho v těsné blízkosti nádraží Lužná u Rakovníka v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V květnu je tu otevřeno o víkendech a ve svátek, a to od 9.30 do 17 hodin.
Více na www.cdmuzeum.cz

A když už budete v Lužné, určitě si nenechte ujít návštěvu muzea JK Classics, z nádraží je to sem asi 20 minut pěšky nebo 4 minuty autem. Těšit se můžete na nádherné naleštěné americké autoveterány všech barev, typů a velikostí, které vás přenesou do dob, kdy dívky omdlévaly na koncertech Elvise Presleyho.
V květnu je otevřeno v sobotu, v neděli i o svátcích od 9 do 17 hodin.
www.jkclassics.cz

A pokud nebudete mít vůně benzinu dost, stavte se cestou domů v Lánech. Nikoli na letním sídle českého prezidenta, ale v Muzeu sportovních vozů, které bylo před dvaceti lety vybudováno v prostorách zdejší samoobsluhy a přilehlých stavení. K vidění je tu kolem stovky unikátních závodních automobilů od těch, které brousily soutěžní okruhy počátkem 20. století, až po moderní formule. V květnu otevřeno denně kromě pondělí a úterý od 10 do 17 hodin (v pátek a o svátcích do 16 hodin).
www.auto-muzeum.cz

TIPY pro romantické dvojice

První máj je sice oficiálně svátkem práce, ve skutečnosti ale patří zamilovaným. Pokud ještě nemáte plány, kde svou drahou polovičku políbíte pod rozkvetlou třešní, nechte se inspirovat.

Romantický výlet doporučujeme zahájit na jihočeském zámku Červená Lhota, který určitě znáte z pohádky o Zlatovlásce. Ať už se vydáte na prohlídku zámeckých komnat (v květnu je otevřeno denně kromě pondělí od 9.30 do 16 hodin), nebo se jen spokojíte s pohledem zvenčí, rozhodně si nenechte ujít projíždku na lodičce. Kdo říkal, že líbat se musíte zrovna prod rozkvetlým stromem? Uprostřed vodní hladíny je to ještě romantičtější.
www.zamek-cervenalhota.eu

HoppyGo blog Červená Lhota

Komu by bylo jezírko u Červené Lhoty moc malé nebo by chtěl vidět ještě jeden zámek, ten se může přesunout k zámku Orlík, tyčícímu se nad stejnojmnennou přehradou, jehož historie je spjata s historií rodu Schwarzenberků. Otevřeno je tu denně mimo pondělí, zato včetně státních svátků, od 9 do 16 hodin. www.zamekorlik.cz. O víkendu a ve svátek se také můžete svézt lodí na Zvíkov a zpět.
www.lodnidopravaorlikslapy.cz

Už bylo dost zámků? Zajeďte si do romantického městečka Písek, dejte si kafe ve středověkém centru a pak šup na nejstarší dochovaný most v Čechách. Kamenný neboli Starý most překlenuje řeku Otavu už od druhé poloviny 13. století, je tedy starší než pražský Karlův most. Na Písek se můžete podívat také z výšky, konkrétně z rozhledny na kopci Jarník, na kterou vás z centra města dovede červená turistická značka. V květnu je otevřeno denně a nic se neplatí.
www.pisek.eu

TIPY pro milovníky zvířat

Technika vás nebaví a romantika už vám doma trochu zešedla? Nudit se přesto nemusíte. Koho baví příroda, ten by neměl sedět doma. Do stovky kilometrů od Prahy je několik pozoruhodných zoologických zahrad, které jste možná ještě neobjevili.

Nedaleko Kladna nebo hradu Okoř se nachází nenápadný, ale sympatický zoopark Zájezd. Chovají tu na 40 druhů exotických i domácích zvířat, největšími lákadly jsou asi lemuři, velbloudi, klokani, dravci, surikaty nebo nové terárium. Otevřeno denně 9 až 18 hodin.
www.zoopark-zajezd.cz

Když se vydáte dál na severovýchod od Prahy, můžete navštívit Podkrušnohorský zoopark Chomutov. Jedna z nejkrásnějších zoo u nás má otevřeno denně od 9 do 17 hodin a kromě desítek savců, ptáků, obojživelníků nebo ryb můžete obdivovat i zdejší skanzen Stará ves.
www.zoopark.cz

Táhne-li vás to spíš na jih, zastavte se v zoo Větrovy u Tábora, kde najdete malá i velká zvířata od kapybar přes lvy a tygry až po lamy či medvědy. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin. Nedaleko odsud je také nová rozhledna Hýlačka, která stojí na místě dřevěné vyhlídky, jež před pěti lety kompletně shořela.
www.zootabor.eu

Nebo se zajeďte podívat na zoubek (či spíš zuby) do Krokodýlí zoo v Protivíně, kde se můžete setkat s unikátními krasavci – třeba s Golemem, největším krokodýlem chovaným v ČR. Otevřeno denně 10 až 17 hodin.
www.krokodylizoo.czTIPY pro rodiny s dětmi

Pokud máte doma dětí dost a žádná další zvířata vidět nepotřebujete, vydejte se rozjívenou smečku vyvenčit někam, kde se jim bude líbit a vy nepřijdete k fyzické ani duševní újmě.

Ideálem v tomto ohledu je například park Mirákulum u Milovic, který nabízí totální vyřádění dětem všeho věku. Kdo se nevybije v dřevěném hradu a tajemném podzemí, ten si užije na obří houpačce, trampolíně nebo v loni vybudovaném lesním městě se stezkami v korunách stromů. Děti se můžou zabavit i v malé zoo, na lesní naučné stezce nebo v dílničkách či při představení v amfiteátru. Domů je budete tahat heverem. V květnu otevřeno od úterý do neděle 10–18 hodin, státní svátek se počítá jako víkend.
www.mirakulum.cz

HoppyGo blog Mirákulum

Hodně legrace zažijí potomci také třeba ve Farmaparku Soběhrdy nedaleko Benešova u Prahy, kde mohou dovádět na venkovních i vnitřních atrakcích, užít si krmení zvířat nebo minikino. Otevřeno je od úterý do neděle 10–18 hodin.
www.farmapark.eu

Jestli vaše děti raději bloudí, než řádí, pak je jistojistě vezměte na zámek Loučeň na půl cesty mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví, kde najdete na jednom místě jedenáct zahradních labyrintů a bludišť. Otevřeno denně od 10 do 17 hodin.
www.zamekloucen.cz

TIPY pro ty, kdo se rádi rozhlížejí

Česká republika je rájem rozhleden, těžko říct, proč tomu tak je. Každý rok u nás vyrůstají další a další vyhlídkové stavby, a tak je docela snadné naplánovat výlet, když potřebujete nějaký cíl. Zkuste třeba jednu z těchto čtyř zajímavých rozhleden. Nedaleko Kutné Hory, nad obcí Sedlec, na kopci zvaném Kaňk se od roku 2013 tyčí stejnojmenná kamenná rozhledna. Zajímavé je, že se na její vyhlídkovou plošinou můžete dostat i výtahem, hodí se proto třeba i pro méně disponované turisty nebo rodiče s malými dětmi. Nahoře je kromě výhledu také restaurace. Stylové, že? www.havirskabouda.cz

Zamíříte-li do Plzeňského kraje, určitě si nenechte ujít parádní kovovou rozhlednu Kotel z roku 2014, která se majestátně rozkročuje podobně jako pařížská Eiffelovka na stejnojmenném kopci na Rokycansku. Auto můžete nechat na parkovišti u silnice z Rokycan na Veselou a k rozhledně dojít příjemnou kruhovou procházkou.
www.rokycany.cz

Chtěli byste mít na zahradě rozhlednu? Kovář Ladislav Dobeš z obce Moraveč v jižních Čechách ano. A tak si ji tam postavil. Kamennou soukromou věž Kovářku i malé kovářské muzeum můžete navštívit i vy, stačí se tam vydat v pátek nebo sobotu od 11 do 18 hodin nebo si dohodnout návštěvu v jiném termínu po telefonu.
www.rozhledna-kovarka.cz

Cookies