Nasdílený luxus: tryskáč i jachty jsou teď (skoro) pro všechny

26.10.2017

Čas, kdy byl luxus jen pro pár vyvolených, skončil. Dnes si prémiové zboží může užít každý. Alespoň na chvíli. Sdílená ekonomika už totiž není jen o krátkodobém ubytování nebo půjčení kola ve městě. Podívejte se, jak snadno se dá dnes vkročit do světa bohatých a co všechno se dá sdílet.


V Číně žije nejvíc miliardářů na světě. Na konci minulého roku už jich bylo okolo 600 a jejich počet i bohatství dál rostou. Zkusit si alespoň trochu nakouknout do luxusního života si může ale zkusit víc lidí než těch pár stovek. Recept nabízí sdílená ekonomika – v Číně dokazují, že to totiž není jen způsob, jak ušetřit (nebo spíš jak efektivně využít peníze i zdroje), ale i cesta, která otevírá možnosti. A že ty možnosti jsou docela široké, ukazují nejlépe právě v Číně.


Tohle už jste slyšeli mnohokrát: Čína a Číňané bohatnou. Přesto (nebo i právě proto) si ale dávají pozor na to, kolik utrácí. Zároveň je Čína zemí, kde je důležité držet si „dobrou tvář“, jak říkají. Patří k tomu i móda, v teplákovce se tady člověk moc neprosadí. Řešení pro dámy, které si nemohou dovolit nebo nechtějí utrácet horentní sumy za doplňky, nabízí sdílení luxusních kabelek. Ať už chce člověk Pradu, Dior, Hermes, Dolce & Gabbana, nebo nějaké další proslulé jméno, není potřeba hned vybírat účet, stačí si kabelku půjčit na příležitost, kdy se s ní chce člověk blýsknout. Stejně se dá na čas získat i top móda z přehlídkových mol. Jen bacha, až si na večírku budete chtít dát víno. Raději volte bílé.


HoppyGo

Potřebujete někam zaletět? Bohatí lidé přece nebudou čekat na letadlo plné cizích lidí. Jenže takový vlastní tryskáč taky něco stojí. Objevila se proto možnost soukromé letadlo sdílet. Hodina letu stojí v průměru sedm tisíc dolarů. Například americká společnost NetJets prodává podíly na soukromých letadlech. Na světě jich má už přes 700. Dobře, možná to pořád není pro každého, ale nápad je to zajímavý, ne?Znáte je: fotky bohatých lidí, kteří stojí se sklenkou šampaňského na palubě svítivě bílé jachty. Dneska už takové snímky nejsou jen pro vyvolené. Různé společnosti, jako je třeba BoatSetter, který funguje podobně jako Airbnb, nabízí třeba sdílené vlastnictví nebo zprostředkovává i jen krátkodobou výpůjčku luxusních jachet.


Ostatně když už jsme zmínili Airbnb: podobnou službu nabízí i OneFineStay. Cože to je? Platforma pro sdílení parádních vil a luxusních bytů. Víte, takové ty obrázky ze života hollywoodských hvězd. Tahle služba otevírá dveře přesně do takových top soukromých nemovitostí na celém světě.


Služeb, které pomocí sdílení nabízejí příležitost „sáhnout“ si na život nejbohatších, je hodně a nejspíš budou dál přibývat. Možná se ale shodneme, že největší luxus je náš čas a krásné zážitky. Čas se sice koupit (a ani pronajmout) nedá, ale jsou možnosti, jak ho ušetřit a využít tak, jak máme nejradši. Co třeba zkusit sdílení auta a vyrazit o víkendu na výlet za město?

Cookies