Nechte své auto vydělávat, když ho nepotřebujete!

13.3.2017

Sdílená ekonomika neboli P2P se skloňuje ve všech pádech už i v češtině. I v našich luzích a hájích už není žádným tajemstvím, že služby jako Uber, Airbnb či Zonky mění trh a zlepšují služby a nechávají vydělat lidem, ne korporacím. Už není důvod váhat, připojte se k nim i vy.

P2P ekonomika dává v současnosti práci 5 milionům Britů a aktivně ji využívá také milion Čechů. Sdílená proto, že jde o systém uživatel–uživatel neboli peer-to-peer (P2P), při kterém se obcházejí prostředníci. V případě výše jmenovaných služeb – v současnosti asi největších hráčů na českém trhu – tedy taxislužby, banky a zprostředkovatelé ubytování. Výsledkem je, že službu, kterou potřebujete, dostanete levněji, často kvalitněji a peníze, které za ni zaplatíte, nekončí na účtu nějakého nadnárodního koncernu, ale přímo v kapse konkrétního člověka. Zamlouvá se to i vám?

Vraťte lidem důvěru!

Vlastníte auto, které vám 95 % času stojí bezúčelně před domem? Tak je na tom stejně jako průměrný britský automobil. Vysoké náklady na parkování, pojištění a zpoplatněné vjezdy do center měst naučily obyvatele ostrovního království sdílet své miláčky na čtyřech kolech už dávno. Je to vlastně stejné, jako když se s manželem dělíte o permanentku do posilovny, s kamarády o pronajatou chalupu nebo se sousedy o společnou sekačku na trávu. Všichni dostanou to, co potřebují, a ještě ušetří.

Další devízou sdílené ekonomiky je pak důvěra mezi lidmi, která se prý ze světa již dávno vytratila. Kdepak. S Airbnb, službou, která vznikla proto, aby i lidé s nižším než šestimístným rozpočtem mohli cestovat a ubytovat se přitom komfortně, dáte vydělat člověku, který vás nechá bydlet ve svém. Na Zonky si půjčíte peníze od reálných lidí, kteří věří tomu, že s nimi dokážete úspěšně zrealizovat svůj projekt, a zároveň je tak zhodnotíte lépe než v kterékoliv bance. A služba HoppyGo přináší lidem možnost mít auto, když ho potřebují, a jeho majiteli přispět třeba na havarijko nebo pronájem garáže. Sdílená ekonomika totiž vrací důvěru od systému zpátky k lidem. A proto je fajn ji podporovat.Čím víc nejezdíte, tím víc vyděláte

HoppyGo totiž spojuje lidi, kteří nabízejí svá auta, když je nepotřebují, s těmi, kteří si auto chtějí půjčit. V databázi má desítky různých aut, za která uživatel zaplatí méně než v autopůjčovně a majitel auta na tom vydělá. To vše pro pocit klidu a jistoty zastřešuje pojišťovna (Allianz/AXA). Čím více svým autem nejezdíte, tím více vám vydělává. Provoz auta, i když s ním nejezdíte denně, není zadarmo, tak proč ho nenechat, aby se s vámi na nákladech podílelo.

Vím, koho živím

Služby a produkty sdílené ekonomiky jsou vlastně jen odpovědí na stav světa v jedné ekonomické krizi za druhou, kdy se nůžky mezi megabohatými a chudými čím dál tím více rozevírají. Není náhodou, že americký Lending Club, kterým je inspirována i česká služba na půjčování peněz mezi lidmi Zonky, vznikl právě poté, co tisíce lidí přišly o úspory díky bankám, které položily podvody s hypotékami. Uber si nejen na českém trhu vede mimořádně dobře, protože ruku na srdce, každý z nás má nějakou nepříjemnou zkušenost s taxikáři. Airbnb zase vymysleli kluci, kteří si v San Francisku nemohli dovolit zaplatit nájem, a tak si dali inzerát, ve kterém nabízeli místo na nafukovací matraci a snídani k tomu.

Zpátky ke kořenům

Na český trh teď vstupuje služba HoppyGo, jejíž podstatou je sdílení aut. Aut, která jejich majitelé využívají jen příležitostně a za úplatu je poskytují dalším lidem, kteří potřebují něco nebo někoho převézt. Protože ceny v oficiálních půjčovnách aut jí nedokážou konkurovat. Platforma Supersoused zase nahrazuje nutnost objednávat na každou maličkost řemeslníky, kteří vám naúčtují jednotný paušál za dopravu, ať už jsou od vás dvě ulice, nebo přijedou přes celé město. V Maďarsku vznikla v létě P2P pojišťovna. Ta vlastně vrací celý pojišťovací byznys zpátky tam, kde kdysi vznikl. Tam, kdy kupříkladu všichni mlynáři z daného regionu odkládali část svých příjmů do společného fondu, a když jednomu z nich (a vždy bylo jasné, že dříve nebo později se tak stane) vzala voda mlýn, pomohli mu postavit se co nejrychleji znovu na nohy.

Půjč auto, zlepšíš svět!

Taky patříte k těm, co jezdí hlavně o víkendu, a přes týden vám auto zbytečně stojí na parkovišti? Začněte ho sdílet přes HoppyGo a vydělejte na tom, že auto nezahálí u chodníku. Získáte nějaké peníze a jiným lidem umožníte vyřešit potřebu auta, aniž by sami museli nějaké vlastnit a ještě víc tím ucpávali městské ulice. Sdílená ekonomika prostě hýbe světem. Asi je to dobře, protože ho mění k lepšímu. I u nás.

Cookies