Nejsdílenější město světa: Proč Soul vsadil na sdílení?

18.10.2017

Většina měst a zemí se sdílenou ekonomikou bojuje. Neví, jak si s ní poradit, co kde zdanit a jak pomoct tradičním hráčům, kterým „sdíleči“ konkurují. Jihokorejská metropole na to jde opačně. Sdílení si vzali tamní politici za své a chlubí se tím, že se u nich sdílí nejvíc na světě.


Luxusní oblek nebo večerní róbu člověk moc často nenosí. Cena takových parádních kousků je přitom vysoká. Kdyby se navíc rozpočítala na hodiny, kdy takový kus oblečení člověk nosí, mohlo by to člověku rychle zkazit náladu. V Soulu to vědí a taky vědí, že není nutné mít takové oděvy nové nebo pořád ve skříni. Proto tu mají službu TheOpenCloset, která nabízí formální obleky jen tehdy, kdy je člověk zrovna potřebuje. Draho vyjde i oblékání dětí – co chvíle, oblečení je jim malé a aby člověk kupoval nové. Korejské řešení se jmenuje Kiple, kde si lidé jednoduše vyměňují a sdílí oděvy pro děti. Z jednoduchého nápadu se během chvíle stal opravdový hit. Sdílí se ale i mnoho dalšího a zatímco v západní Evropě politici přemýšlí, jak sdílenou ekonomiku podchytit, v Soulu ji naopak podporují.


Za projektem Sharing City Seoul, který odstartoval před pěti lety, stojí starosta a vizionář Park Won Soon. Ten věří, že právě sdílení není nějaký rozmar, ale nutnost. V Soulu je jednoduše řečeno hodně lidí a málo místa i zdrojů. Jen v samotném „centru“ města žije přes deset milionů lidí a hustota obyvatel je tu třikrát vyšší než třeba v Londýně. Tak velké množství lidí na malém prostoru znamená vysokou spotřebu a obrovské množství odpadu. Pokud by dál rostla spotřeba jako dosud, nebylo by to dlouhodobě udržitelné. Podle Park Won Soona může se zapeklitou situací pomoct místo hromadění právě sdílení toho, co už lidé mají.


HoppyGo blog Soul studenti

Město podporuje sdílení několika způsoby: jednak pomáhá startupům, neziskovkám i zavedeným firmám, které vytvářejí služby sdílení v nejrůznějších oblastech, poskytuje své budovy pro občany pro sdílení (například konferenční místnosti mohou v době, kdy je město nepotřebuje, využít lidé pro různé akce), podporuje lidi v tom, aby se na sdílení podíleli – například tím, že dává veřejně k dispozici obrovská množství městských dat, která se dají využít pro vznik nových služeb.Navíc sdílenou ekonomiku podporuje vymakaná technologická infrastruktura ve městě, které se chlubí nejrychlejším internetem na světě, jedním z nejvyšších rozšíření smartphonů, všude dostupným venkovním wifi zdarma a dalšími vychytávkami. Oficiální projekt Sdíleného města má nejen ušetřit zdroje, ale i spojit lidi a podpořit v megapoli lokální ekonomiku i smysl pro důvěru a komunitu. Tomu pomáhají například sdílené knihovny, dílny, zahrady nebo i sdílení jídla, kdy se cizí lidé přes sociální sítě domlouvají například na společných večeřích.


V Soulu mají i Školu sdílení, kde se zájemci dozví, jak nejlépe začít v téhle oblasti podnikat, kde najít partnery, kteří mají třeba podobný nápad a jak úspěšně vést nový projekt. Vedle netradičních služeb jako je například zmíněné sdílení obleků, tu úspěšně funguje i sdílení aut. Právě v tak zalidněném městě je právě sdílení aut ideálním způsobem, jak řešit osobní dopravu ve chvílích, kdy člověk potřebuje auto. Systém je navíc domyšlený do konce – když si člověk auto na čas půjčí, nemusí se obávat, že by například u svého domu nezaparkoval. Dají se tu totiž sdílet i parkovací místa – stačí si přes aplikaci vyhledat, kde chce člověk vypůjčené auto zaparkovat a pak si jej jednoduše zamluví. Tak daleko u nás zatím nejsme, ale auta už sdílet umíme. Zkuste to s námi!

Cookies