Tomáš Uher: Náš vozový park jsou dvě dětské autosedačky

13.12.2017

„Chvíli mi to trvalo, ale nakonec je fakt, že jsme rodina bez auta, velmi osvobozující,“ říká Tomáš Uher. Poté co objevil HoppyGo a stal se jeho nadšeným uživatelem, má o starost míň a komfort pořád stejný. A věří, že přechod od vlastnictví ke sdílení se bude světem šířit neochvějně dál.


Jak jste se dozvěděl o službě HoppyGo?

Na Facebooku na mě vykoukla nějaká reklama a já jsem se přihlásil s tím, že bych sdílel náš rodinný vůz. Jenže pak jsem zjistil, že naše auto je příliš nespolehlivé a poruchové, navíc jsou na něm pneumatiky, které by tam úplně být neměly. Takže jsem u Hoppy zůstal jako potenciální uživatel čili řidič.


Myšlenka na to, že byste někomu půjčil váš rodinný vůz, ve vás nevyvolávala žádné obavy? Že vám ho někdo odře nebo nějak jinak zničí?

Naopak, mně to přišlo hrozně příjemné a ohleduplné, možnost, že člověk může dát k dispozici auto, které jinak stojí. Zároveň tím lze snížit fixní náklady. Obavu jsem neměl, důvěřoval jsem tomu systému, že ta rizika nějak pokrývá, i samotným uživatelům.


A jak jste se ocitl na té druhé straně barikády jakožto řidič?

Když byla ta naše fordka naposledy v opravě na dva měsíce, začali jsme objevovat i jiné možnosti, jak být mobilní. Udělali jsme rodinnou radu, abychom si řekli, jak budeme tuhle otázku řešit. Jestli leasing, koupě nového nebo ojetého vozidla, nebo půjčování. A manželka přišla s tím, že bychom mohli zkusit HoppyGo. Já jsem nejdřív s myšlenkou na to, že bychom auto nevlastnili, trochu bojoval, ale ty dva měsíce bez něj mi ukázaly, že to v našem případě jde velmi dobře přežít. Pak už to bylo celkem rychlé, půjčili jsme si auto přes HoppyGo jednou, podruhé a vlastně jsme přišli na to, že je úplně skvělé, půjčit si pokaždé jiné. Podle toho, co s ním zrovna chcete dělat. Stejně tak si můžete vybrat, kdy a jak daleko od místa vašeho bydliště ho chcete. Moc se mi taky líbí nemít na sobě ten velký balvan v podobě starostí o pojištění, parkování, známky… Osvobodilo nás to. A taky jsme si spočítali, že když si ho půjčíme 20x za rok, pořád nás to bude stát méně, než kdybychom měli vlastní auto.



Takže ta stará fordka se do vaší domácnosti už nevrátila?

Ještě ji pořád máme, ale je na prodej a počítáme s tím, že minimálně pár let budeme rodina bez auta. Minimálně do doby, než se elektromobilita rozvine do té míry, že se stane normou vlastnictví elektromobilu.


A takové ty obavy, co lidé s malými dětmi někdy mají, že nebudete moci rychle do nemocnice, to se vás netýká?

Rádi otevíráme na tohle téma debaty mezi našimi přáteli. Vždycky říkáme, že to určitě není pro každého. My bydlíme v centru Prahy, školku máme 100 metrů, dětskou lékařku 150 metrů. Máme sousedy, kteří auto mají a určitě by nám ho v akutních případech půjčili. V okruhu 500 metrů je v HoppyGo k dispozici několik vozů…. Náš vozový park jsou dvě dětské autosedačky.


HoppyGo blog Vladislav dodávka

Jaká auta jste si půjčil?

Nejčastěji si půjčuju Nissan Leaf, dotek budoucnosti a technologickou perličku. Cestovali jsme s ním i mimo Prahu, ten dojezd není tak zlý. V rámci Prahy jsem s ním najel desítky a desítky hodin. Pak Toyotu Avensis na převoz těžkých a velkých věcí. Škodu Octavii Combi na převoz cateringu pro 20 lidí na víkend. Na léto máme vyhlédnutého brouka. Protože jak říká moje žena, jde o to, užít si i tu cestu, nejen cíl. Na to se těším moc.


Předávání vozů s majiteli vždycky proběhlo v pohodě?

Výborná domluva, spolehlivost, přátelské „tykací“ prostředí. U té Toyoty Avensis se mi jednou stalo, že nechtěla startovat, ale pán byl okamžitě na telefonu, poradil mi fígl a okamžitě se to vyřešilo. Navíc to bylo v osm ráno v sobotu, tak jsem to ocenil ještě o to víc. Otevírání čepovací zátky je pokaždé jinde, u té octavie to bylo nad ovladači topení, což není zrovna intuitivní místo, taky se to vyřešilo jedním telefonátem. Díky, čau.


Je něco, co byste službě vytknul nebo zlepšil?

Hrozně se mi líbil ten upgrade s dlouhodobou slevou pro delší výjpůjčky. Taky se mi líbí, že si na začátku můžete „naklikat“ různá auta a počkat, kdo zareaguje. Neboli že nejste závislí na jednom člověku. Žádné problémy mě nenapadají. Možná jen to, ale to není chyba aplikace, že se těším, až bude větší nabídka elektromobilů.


Co byste, krom aut, rád sdílel?

Já bych hrozně rád třeba sdílel nějakou chatu. Teď jsem se domluvil se známým, že oni pojedou na víkend do Prahy a my k nim na chatu. Tuhle službu bych určitě využil…


Myslíte si, že se trend sdílení bude dál rozvíjet?

Já myslím, že v tom je budoucnost. Když se podíváte do Německa nebo do Francie… Češi tyhle trendy víceméně vždycky kopírují… Ten konzervativní přístup k vlastnictví se už začíná měnit a počet lidí, kteří ochutnali svobodu nevlastnictví, se zvyšuje a každý, kdo tuhle svobodu ochutná, už se nechce vracet. Minulý týden jsem byl na VŠE na přednášce o elektromobilitě a přesně o tomhle tam mluvili nezávisle na sobě dva experti. A já se snažím lidi kolem sebe taky naočkovat


Cookies