Život bez aut: v Bernu mají první car-free sídliště

9.10.2017

Bernské sídliště Burgunder má všechno, co si člověk k životu přeje. Krásné byty, venku stromy, hřiště, dokonce i školku pro děti. Jedna věc ale chybí – parkoviště. Lidé se tam totiž dohodli, že si raději pořídí zeleň a dopravu budou řešit sdílením aut. Ušetří a získají hezčí okolí svých domů.


Švýcarsko nejsou jen Alpy, hodinky a čokoláda. V téhle zemi se dá najít i spousta inspirace, místní si totiž zakládají na vysoké životní úrovni a nebojí se experimentovat a hledat nové cesty, jak si zpříjemnit život. Takovým netradičním příkladem je moderní sídliště Burgunder ve švýcarském hlavním městě Bernu. Všichni lidé, kteří tady bydlí, se dobrovolně zřekli vlastnictví auta. Při podpisu nájemní smlouvy musel každý podepsat, že on – ani člen jeho nejužší rodiny – nebude vlastnit auto.Co na první pohled vypadá šíleně extrémně, ve skutečnosti funguje velmi dobře a do nových bytů to rychle přilákalo dostatek nájemníků. Zákaz aut v celém prostoru sídliště, které je složeno ze tří samostatných domů a celkem v něm je přes 80 bytů, představuje pro mnoho lidí velké plus. „Mnoho z našich nájemníků se sem přestěhovalo právě proto, aby mohli žít ve čtvrti bez aut,“ tvrdí Guenther Ketterer ze společnosti NPG, která sídliště navrhla a postavila. Život bez vlastního auta je totiž díky rozvoji sdílené ekonomiky a možnosti si auto jednoduše a kdykoli půjčit jen na dobu, kdy ho člověk skutečně potřebuje, podstatně jednodušší, levnější a nakonec i ekologičtější.


HoppyGo blog zahrada

Právě důraz na ekologii a příjemné soužití lidí stál za vznikem tohoto sídliště. Při jeho stavbě se použily ekologické materiály a samozřejmostí je nízká spotřeba energií v bytech. Autoři prvního car-free sídliště mysleli i na společný život obyvatel domů a kromě bytů vytvořili i dvůr se zahradou, kde můžou místní společně trávit volný čas, a vybudovali i domek se školkou a prostorem pro setkávání a třeba pořádání oslav nebo sešlostí. Ostatně podpora společného života je tu od začátku vzniku tohoto sídliště – budoucí nájemníci se totiž mohli podílet na jeho tvorbě a mohli spoluurčovat, jak by chtěli své bydlení a okolí upravit, a dokonce mohli i vybírat své budoucí sousedy. Sdílení tvorby prostoru, kde žijí, tím ale nekončí – zájemci mohli odkoupit i akcie ve stavební firmě, získat tak hlasovací práva a aktivně se podílet na vzniku a vývoji sídliště.


Netradiční projekt, který je už asi pět let hotový, si jeho obyvatelé pochvalují. „Nemít auto znamená vysokou kvalitu života,“ nechala se před časem slyšet jedna z obyvatelek sídliště pro německou televizi ZDF. Podobně to vidí i autor projektu Ketterer, který odmítá, že by byl bojovníkem proti autům, spíš je zastáncem jednoduššího a ekologičtějšího života. Součástí sídliště je proto i systém sdílení aut Mobility, díky kterému si každý může zapůjčit auto tehdy, kdy ho skutečně potřebuje. Projekt v Bernu se osvědčil natolik, že ho následovali další developeři a car-free sídliště už existují například i v Curychu a zřejmě vzniknou další. Dočkáme se jich i v Česku?

Cookies