Automobil Tesla letí kosmem. Není však prvním autem, které se zařadilo do vesmírného programu.

26.2.2018

Elon Musk nechal začátkem února 2018 vyslat svou vlastní Teslu Roadster do vesmíru. Ač je to historicky první automobil, který teď putuje kosmem, i v minulosti některé automobilky měly s vesmírným programem co do činění.


HoppyGo blog Tesla leti vesmirem

Vůbec nejvíc ze zájmu o dobývání vesmíru těžil Chevrolet. V dobách, kdy se Západ s Východem přel o to, kdo pomyslně ovládne vesmír tím, že se do něj podívá první, případně první přistane na Měsíci, někoho chytrého v Chevroletu napadlo originálně se zviditelnit.


A tak když se po misi, která se uskutečnila 5. května 1961, z vesmíru vrátil první americký kosmonaut Alan B. Shepard, tehdejší ředitel značky General Motors Edward N. Cole mu věnoval dar – auto.


Shepard dostal nádhernou sněhově bílou Corvette ročník 1962. Prý měla speciální „vesmírný“ interiér, který designéři General Motors pro Sheparda vymysleli.


HoppyGo blog Tesla leti vesmirem

Od té doby se Chevrolety Corvette nemyslitelně spojily s americkými hrdiny, tedy kosmonauty. Mimochodem Shepard prý Corvetty miloval, a to dávno předtím, než jednu za proslavení Ameriky dostal. Prý jich za svůj život vlastnil asi deset.


Díky dealerství značky Chevrolet, které sídlilo na Floridě nedaleko centra NASA, se všem kosmonautům lodě Mercury nabídlo, že si mohou s výraznou slevou také pořídit Corvetty. Tradice pokračovala a Corvetty si kupovali i kosmonauti programu Gemini i Apollo.


HoppyGo blog Tesla leti vesmirem

A tak vzniklo mnoho reklamních fotek tehdejších amerických vesmírných hrdinů s autem, které se záhy stalo legendou. Mimochodem Corvette letos v lednu oslavila 65. výročí od představení prvního modelu.


Nejslavnějším vesmírným vozítkem se staly měsíční buginy (moon buggy). Američtí kosmonauti programu Apollo ho použili na Měsíci k přesunu na delší vzdálenosti. A byly to pouze tři případy programu Apollo, kdy v bugině jeli na Měsíci kosmonauti. Vyvinula je letecká firma Boeing a po všech misích Apollo vždy na Měsíci zůstaly.


Strojům, které nejsou řízeny kosmonauty, ale na dálku, se vžilo spíše označení měsíční rover, označovaný zkratkou LRV (Lunar Roving Vehicle), jakési terénní „auto“, průzkumné vozidlo.


HoppyGo blog Tesla leti vesmirem

I ruské rovery, které se jmenují Lunochod 1 a 2, na Měsíci zůstaly. Mimochodem poznatky z testování lunochodů pak Rusům pomohly při stavbě automatického buldozeru, který odklízel pozůstatky po katastrofě v elektrárně v Černobylu.


Investice do vesmírných programů byly ale opravdu astronomické, a tak se s cestami na Měsíc na konci 70. let přestalo. Až v roce 2013 přistála na Měsíci čínská výprava a vzala s sebou svůj lunární rover Xutu.


Vraťme se ale k americkému koncernu GM. Ten se postupně začal angažovat ve vývoji kosmických technologií, to jsme ale už v dobách nedávných, tedy v novém tisíciletí. Firma ve spolupráci s NASA vyvinula v roce 2010 robotického kosmonauta nazvaného Robonaut 2.Také Toyota investovala do technologií, které měly ambice v kosmickém zkoumání. Vyvinula robotického astronauta Kirobo, který se podíval na mezinárodní vesmírnou stanici ISS v roce 2013.


V roce 2016 německá automobilka Audi představila speciální lunární vozítko. Kdy se Audi Lunar Quattro do vesmíru podívá, ale není jisté.


S americkým vesmírným centrem NASA spolupracuje japonská automobilka Nissan. Společně pracují na systémech autonomního řízení. Společně pracují také na interplanetárních roverech. Takže až někdy v budoucnu pojedete v Nissanu, který bude umět částečně řídit sám, vězte, že podíl na tom mají i vesmírní inženýři.


Cookies