Co dělat, když vám v autě zamrzne nafta?

29.1.2018

Tady je každá rada drahá. Pokud vám v autě ztuhla nafta, moc se toho dělat nedá. Počkat, až teplota zase stoupne, anebo auto odtáhnout někam do tepla – třeba do garáže nebo servisu. Abyste tento problém nemuseli řešit, vyplatí se jediné – nedostat se do něj.


Znáte ten pocit, že vám se to přece stát nemůže? Ten si pak vyčítají lidé, kterým se stala velká nepříjemnost – zamrzla jim nafta v autě. Vyřešit takový problém není snadné.


Lidově se říká, že „nafta zamrzne“, i když ve skutečnosti v ní zmrznou krystalky parafínu nebo kapky vody, které se v nádrži vysrážely. Třeba proto, že majitel auta si nezvykl na to, že v zimě, a především v oblastech, kde hrozí velký mráz, se rozhodně vyplatí mít nádrž svého naftového auta co nejplnější. Případně vlastní auto, se kterým moc často nejezdí, a tudíž ani často netankuje, a tak v nádrži zůstala nafta bez aditiv vhodná do teplejšího období, kterou nabízejí čerpací stanice v létě nebo na podzim. Stačí, aby přišly první mrazy, a takové palivo nízkým teplotám zkrátka neodolá.Prevence je tedy to nejdůležitější. Je potřeba tankovat naftu do studených teplot, některé čerpací stanice nabízejí také tzv. arktickou naftu, tu se vyplatí načerpat, pokud míříte na hory. Vyplatí se také přidat do nafty speciální aditivum, které mění bod tuhnutí, tedy její odolnost mrazu. A samozřejmě v autě mít nádrž co nejplnější.


Pak také není od věci třeba zaparkovat přes noc nad kanálem, odkud stoupá teplejší vzduch. A na horách nenechávat auto týden stát bez hnutí.


Nafta často „nezatuhne“ v nádrži, ale například v palivovém filtru nebo v tryskách. Mezi motoristy kolují rady, že lze třeba motor nebo filtr polít horkou vodou a palivo tím rozmrazit, avšak v servisu by na to namítli, že tím můžete někdy nadělat víc škody než užitku. Voda zateče, kam nemá, a prudká změna teplot může leccos v motoru poškodit.


Majitelé starých dieselů by teoreticky mohli nalít do nádrže panáka benzinu, ten totiž krystalky parafínu rozpouští. Malé množství benzinu by nemuselo způsobit potíže, avšak automechanici tento postup rozhodně nedoporučují pro moderní naftové motory, benzin totiž mění chování paliva a především snižuje mazivost nafty.


A tak je opravdu nejbezpečnější zkrátka nechat auto rozmrznout – třeba ho odtáhnout do vytápěné garáže nebo do servisu a tam ho pár hodin nechat stát, než nafta rozmrzne. A příště myslet na prevenci a na mráz se raději pořádně připravit.


Cookies