11 rad, jak se starat o auto v zimě. Zapínejte klimatizaci a myjte auto od soli

5.1.2018

Zima dá autu pořádně zabrat. I proto pečliví majitelé veteránů svoje poklady obvykle na podzim schovají do garáže a vytahují je až na jaře. I když máte úplně obyčejné auto na denní potřebu, chce to se o něj v zimních měsících víc starat. Jedině tak zajistíte, aby vydrželo déle v dobrém stavu. Tady jsou základní rady, jak na jeho péči.


1. Když začne sněžit, silničáři ve městech vyrážejí do ulic a solí. Sůl nebo písek či drobný štěrk se pak při jízdě lepí a přichytává na karoserii i podvozek auta, zalézá do spár i mezi různé skuliny. A tak i když se může zdát, že časté mytí auta v zimě je sisyfovská práce, vyplatí se, jinak by sůl mohla rychleji spustit korozi. Nezdráhejte se také investovat do vosku, ten totiž přilnavost nečistot eliminuje a odpuzuje vodu. Mýt auto by se ale nemělo v příliš tuhých mrazech, maximálně do -5 °C. Je také lepší ho mýt ne zcela studené, ale po jízdě, kdy je vyhřáté.


2. Auto nechte důkladně usušit. Vyplatí se být opravdu pečliví a dodatečně ručně osušit ty části, kam voda mohla zatéct, například do dveřních spár nebo do okolí víka kufru. V zimě se vlhkost tak rychle neodpaří a může se stát, že gumové obložení dveří zamrzne.


3. Právě proto s sebou v zimě noste rozmrazovací přípravek. Takový, který lze použít jak na zámky, tak například i na plasty nebo gumu v okolí dveří. Nenechávejte ho v autě. Když dveře auta zamrznou, nebude vám tam nic platný.


4. Když v tuhých mrazech přimrznou k čelnímu sklu stěrače, nedoporučuje se je odtrhávat násilím, snadno se zničí. Aby gumové lišty déle vydržely, raději je také polijte rozmrazovačem. Pokud musíte auto nechat například na horách nebo zkrátka v tuhém mrazu stát venku, vyplatí se stěrače podložit třeba novinami nebo speciální fólií na čelní sklo. To pak nebude potřeba ráno oškrabávat a stěrače nepřimrznou.


5. V zimě zapínejte alespoň občas klimatizaci, ta snadněji zbavuje interiér vlhkosti, a navíc tím snižujete riziko poškození systému, kterému naopak nesvědčí, když je klimatizace dlouhodobě vypnutá.


6. Pokud to není opravdu nutné, nezatahujte brzdicí páku. Když udeří silný mráz, mohlo by se stát, že brzda na discích zamrzne a kola se zablokují. Lepší je zkrátka neparkovat z kopce a nechat zařazený první stupeň v převodovce.


7. Důležitou péči věnujte především tankování. Běžná motorová nafta tuhne, když teplota klesne k deseti stupňům pod nulou. V zimě tedy raději tankujte speciální naftu do nízkých teplot. Je lepší být připraven než pak litovat, když náhodou nafta v mrazu zamrzne. Zimní nafta je schopná vydržet teplotu až -20 °C, s aditivy, které zvyšují odolnost paliva, by měla zvládnout i mráz -25 °C. Pro srovnání: běžný Natural 95 vydrží mráz -45 °C a stlačený plyn, tedy LPG, zhruba -50 °C.


8. Baterie v dobrém stavu vydrží i v teplotách -20 °C. Pokud už je ale akumulátor starší nebo příliš slabý, v zimě může rychleji „odejít“, a to proto, že je potřeba více energie pro roztočení startéru. Jakmile auto nenastartuje ani po několika vteřinách, nezkoušejte to dokolečka znovu, nechte mu chvíli pauzu.


9. Připravte se na to, že spotřeba paliva je v zimě o trochu vyšší. Závisí na tom, jak moc je auto chladné. Negarážovaný vůz v tuhých mrazech spaluje víc paliva především po startu, protože zatuhlý olej v motoru způsobuje, že se komponenty v motoru víc namáhají. Řídicí jednotka tak po nastartování obohacuje směs, proto je spotřeba paliva vyšší.


10. Rozhodně se ale nesnažte auto rychleji zahřát tím, že byste motor vytáčeli nebo ihned po startu jeli co nejrychleji. Zahřátí všech komponentů tím neurychlíte a naopak se všechny části pohonného ústrojí zbytečně namáhají a především rychleji opotřebovávají. Je tedy lepší jet zpočátku zvolna.


11. Běžná nemrznoucí směs do ostřikovačů vydrží maximálně do -20 °C, ale v zimě raději používejte kapalinu s nižším bodem tuhnutí. V samotné nádržce totiž kapalina zamrznout nemusí, ale může k tomu dojít v hadičkách vedoucích k tryskám nebo přímo v nich.

Cookies