Šest věcí, na které byste měli myslet, než si půjdete koupit auto

26.2.2018

Auto, to je ohromná svoboda. Dává možnosti, ale také přináší starosti. Potřebuje péči, ale především na něj musíte mít dost peněz. A to nejen tu první hlavní investici, když ho kupujete, ale především na jeho provoz. Právě to je potřeba si předem uvědomit a zvážit všechna pro a proti, než chytnete jeho klíčky poprvé do ruky.

1. Peníze až na prvním místě

V prvé řadě je potřeba si stanovit, kolik peněz na auto máte. Každý prodejce, ať už v autosalonu s novými vozy, anebo ten z autobazaru, chce uzavřít obchod výhodný pro něj. Mějte na paměti, že to neznamená, že vás chce hned „oškubat“, ale pokud je to schopný obchodník, šikovně vás může přesvědčit, abyste si pořídili něco docela jiného, než jste měli v plánu. Ať už značku, nebo konkrétní model, anebo vůz za výrazně vyšší cenu. Předem si proto sami stanovte maximální cenovou hranici, kterou nejste ochotni překročit. A z ní neslevte. Obecně platí, že všechny úspory by neměly padnout na nákup auta. Minimálně čtvrtina peněz by vám měla zůstat na případné opravy, pokud pořizujete auto ojeté. Je potřeba myslet i na uzavření povinného ručení a v případě nového auta třeba i na havarijní pojištění. A to může stát zhruba 20 až 30 tisíc ročně. Takže i u auta, které má garantovanou několikaletou záruku, je potřeba pamatovat na částku za provoz. Z ní je cena za palivo jen zhruba třetinová.

2. Co vlastně potřebuju?

Udělejte nejdřív průzkum na internetu. Možná stojí za to se i zeptat v rodině nebo kamarádů, jestli někdo z nich neprodává auto. Nejcennější je totiž známá historie, tedy co má auto za sebou. Někdy je totiž u ojetiny daleko horší, když měsíce nebo i roky stála než když se s ní hodně jezdilo, ale byla po celou dobu udržovaná. Stanovte si, jaký motor by vůz měl mít. Diesely sice lákají na nižší spotřebu, ale obvykle mají dražší servis, více věcí se na nich může porouchat a hlavně se investice do nich vyplatí obvykle až ve chvíli, kdy ročně najezdíte rozhodně více než 20 000 km. Nehodí se ani na velmi krátké jízdy s častými studenými starty. Také přemýšlejte o typu a velikosti vozu, tedy aby vám vyhovovalo s ohledem na to, co od něj potřebujete. Není na škodu prohlédnout různé statistiky spolehlivosti, ačkoli jich je hodně a každá používá jinou metodiku. Celkově ale mohou poskytnout hrubý obraz o tom, kterým autům různého roku výroby je lepší se raději vyhnout a která představují menší riziko. Statistika je ale věc jedna, reálný stav konkrétního auta, o které mohlo být pečováno různě, je totiž stejně důležitější.

3. Proklepněte si trh

Zmapujte nabídky autobazarů i soukromníků. V případě nových aut je žádoucí se zeptat i vícero dealerů, případně pak s levnější nabídkou přijít za tím, od kterého byste si auto pořídili raději, například protože má autoservis v bližší vzdálenosti. Pokud je to dobrý obchodník, poskytne minimálně stejnou slevu, abyste uzavřeli obchod raději s ním. U ojetin je zajímavá magická hranice s počtem najetých kilometrů. Všimněte si, že auta s nájezdem do 100 000 Kč jsou i o několik tisíc levnější než vozy v lepším stavu, které ale najely o pár tisíc kilometrů víc. U ojetin zkrátka tolik nehleďte na stav tachometru. Ceny u inzerátů vám pomohou se zorientovat v tom, kolik zhruba mohou různé modely stát.4. Nebude někomu chybět?

Zkontrolovat historii ojetého auta by vám měl jeho původní majitel umožnit bez výhrad. Na vaši žádost by měl dodat VIN kód auta. Zdarma se dá na internetové stránce spravované ministerstvem spravedlnosti zjistit, zda není v registru kradených vozů, detailnější informace o voze vám pak poskytnou různí provozovatelé, kteří zajišťují tyto služby za úplatu.

5. Proklepněte si ho

Když už máte seznam aut, která vás zajímají, a prověřili jste si je, jeďte se na ně podívat osobně. Prodejce nových aut by vám měl umožnit zkušební jízdu. Možná má na výběr víc verzí s různými motory a výbavami, zkuste jich víc. U ojetin záleží na tom, zda máte tolik času a chuť nejdřív konkrétní kusy obhlédnout na vlastní pěst a teprve příště si s sebou raději vzít odborníka, anebo to uděláte najednou. Domluvte si, aby se mohl podívat na auto na zvedáku v dílně a detailně prohlédnout místa, která by mohla odhalit skryté vady nebo i opravy po nehodě.

6. Nejde jen o auto

S jeho zjištěním se pak dá nakládat dál. Pokud odhalil vady, které by byly příliš náročné na opravu, možná bude lepší nabídku odmítnout, pokud zjistil drobnosti, dá se o ceně smlouvat. Myslete na to, že vám pořád musí zbýt dost peněz, abyste autu alespoň nechali vyměnit provozní kapaliny a provedli po jeho pořízení základní údržbu. Finance na opravy jsou tedy zkrátka další položkou v rozpočtu. U nového auta stojí také za to zjistit si servisní intervaly a ceny prohlídek, protože rozdíly mohou být skutečně velké, a nakonec můžete dojít k závěru, že následný provoz je u dvou favorizovaných modelů od různých značek rozdílný i několikanásobně, a nakonec tedy zvítězí rozum a zvolíte auto, které bude v následujících letech na provoz levnější.


Tím vším ale celá anabáze s pořízením auta nekončí. Jak si připravit kupní smlouvu, co by měla obsahovat a jak postupovat po koupi auta, budeme publikovat v následujících článcích.

Cookies