Štěstí přeje připraveným. Přinášíme 9 rad, co přibalit do auta před cestou na hory

25.1.2018

Přípravu před dovolenou na horách nepodceňujte. Vyplatí se do auta přibalit pár věcí, které se mohou hodit. Buď vám, nebo někomu jinému, až mu budete pomáhat v nouzi. A přitom většinou nezaberou v autě ani moc místa.


1. Rozhodně nezapomeňte na sněhové řetězy, i když se chystáte do nižších hor. Jsou země, kde vám dají pořádnou pokutu, pokud je nemáte. Například v Rakousku. Kdybyste v tamních horských oblastech zablokovali silnici, může vám rakouský policista udělit pokutu až 5000 eur. Za sto tisíc navíc dovolená v Alpách rozhodně nestojí, ne? Mějte také na paměti, že za řetězy se u sousedů považují jen ty kovové, nikoli látkové návleky na kola, které se v posledních letech objevují v obchodech s autodoplňky. Řetězy si také doma alespoň jednou zkuste cvičně nasadit. Hledat návod po tmě v horách v minus dvaceti stupních by nebylo zrovna příjemné.


2. Vyplatí se koupit odstraňovač námrazy, například ve spreji. Ten pak stačí nastříkat na zamrzlá skla, a led se rychle rozpustí. Rozhodně nestírejte led stěrači, gumové lišty by se snadno poškodily. Anebo mějte v autě hliníkovou fólii nebo alespoň karton či noviny. Stačí je večer zastrčit za stěrač nebo přibouchnout předními dveřmi na čelní sklo, aby nezamrzlo.


3. Noste s sebou rozmrazovač zámků. Nejlepší je mít jeden kapesní velikosti přímo u sebe. Když přijdete k zamrzlému autu, budete rádi, že jste ho nenechali uvnitř. Ošetřujte gumové obložení dveří speciálním silikonem, aby nezamrzalo. Trhnutí zamrzlými dveřmi by ho totiž mohlo poškodit.


4. Kvalitní škrabka na led a samozřejmě smetáček je také samozřejmostí. Nabídka je v tomto směru velká. V potřebách pro motoristy seženete například i smetáček s rukavicí, aby vás při odmetání nezábly prsty. I přesto se vyplatí do kufru přibalit jedny pracovní teplejší rukavice. Budou se hodit nejen při nandávání řetězů, ale například i ve chvíli, kdybyste náhodou museli měnit kolo s defektem nebo řešili nehodu. Se zmrzlými prsty se totiž cokoli dělá mnohem hůř.


5. V autě vozte i hadr nebo speciální utěrku na skla z vnitřní strany. Ať se totiž snažíte sebevíc, v zimě bývá v autě vlhko, už proto, že do něj nastupujeme zvlhlí po lyžovačce nebo procházce. Okna se pak snadno zamlžují. I když se tedy vyplácí pak vlhký vzduch z auta vyhnat pootevřením oken, budete často potřebovat zkondenzovanou vlhkost na čelním skle vysušit. Používejte k tomu nejlépe utěrku z mikrovlákna, po které na skle nezůstávají chlupy nebo šmouhy.


6. Buďte připraveni na všechno, třeba i na to, že na horách během noci napadne klidně skoro půl metru sněhu. A z něj se pak špatně vyjíždí. Zvlášť když kolem projede pluh a sníh nahrne přímo k vašemu vozu. Rozhodně stojí za to mít v kufru lopatu. Bude stačit menší skládací, která nezabere tolik místa, ale svou práci odvede. To až se budete potřebovat vyhrabat ze sněhu. Některé lopaty mají jednu stranu zubatou jako pilka, což se hodí k rozbíjení ledu.


7. Pokud nemáte auto s pohonem všech kol, které se většinou dostane z kalamity snadněji než běžná předokolka, nebo snad dokonce zadokolka, pamatujte opravdu na všechno a do kufru také přihoďte třeba kus starého koberce, případně menší pytel s pískem. Když totiž po oblevě přijde mráz a ze silnice se stane kluziště, bude se taková výbava hodit. S kobercem přiloženým pod kola snadněji vyjedete, stejně tak poslouží i písek, kterým se dá zledovatělý povrch posypat.


8. Není snad ani potřeba připomínat, že před cestou je potřeba zkontrolovat výbavu auta jako takovou. Takže se podívejte na expiraci lékárničky, na to, zda máte všechny náhradní žárovky, hever, funkční lepicí sadu a rezervu v pořádku. Vezměte i menší sadu nářadí, také se může hodit. A určitě zkontrolujte chladicí kapalinu a dolijte do nádržky nemrznoucí směs. Zkontrolujte i kapalinu do ostřikovačů. Jet v horách se zamrzlou nádržkou, když se okno snadno špiní od břečky, která cáká od aut před vámi, je téměř nemožné. A nejezděte s poloprázdnou nádrží na palivo. Už proto, že čím méně nafty v nádrži je, tím snadněji pak zamrzá. Používejte do nafty aditiva, aby palivo nezamrzlo, pokud se chystáte do vyšších horských poloh.


9. Znáte to, problémy nastanou většinou v situacích, kdy jsme na ně nejméně připraveni. Často to tak bývá s baterkou v autě. Mít vybitou autobaterii na horách, odkud je to do prodejny s autodíly daleko, není nic příjemného. Pokud máte nabíjecí kabely, na hory je do kufru určitě přibalte. A když je nebudete potřebovat vy sami, třeba s nimi pomůžete nějakému nešťastníkovi vy.

Cookies