Vezměte auto na výlet

2.5.2018

Rovné pro rychlou jízdu, s výhledy pro pomalejší tempo, samá serpentina, pro kabriolet i veterána… mohli bychom napsat, že jde o jedny z nekrásnějších silnic v Česku. Ale na to by jen jeden článek nestačil a je to naprosto subjektivní výběr. Můžete se třeba jen inspirovat a najít si svoje vlastní srdcovky. A nezapomeňte čas od času vůz opustit a projít se po okolí.


Vysočina

Začátek: Humpolec
Konec: Ledeč nad Sázavou
Trasa: Humpolec – Herálec – Skála- Věž – Jedouchov – Krásná Hora u Havlíčkova Brodu – Lipnice nad Sázavou – Dolní Město – Ledeč nad Sázavou
Délka: cca 40 km
Náročnost: vyhlídková
Z kopce do kopce, přes zapadlé vesničky, s výhledem na starý hrad a stejně staré kostely plné pověstí o léčivých pramenech, kraj básníků, malířů a spisovatelů. Stačilo by sjet jen pár kilometrů z trasy, a hned za rohem z Krásné Hory je Petrkov, zamilované místo, navždy spjaté s dílem a životem Bohuslava Reynka. Není krásnější trasy pro rozpálené letní dopoledne, pod stromy se vzduch ani nehne a lípy voní svojí těžkou vůní. Výhledy, které se otvírají, jsou jako ty z obrazů od Jaroslava Panušky. Tady se turistů bát nemusíte, nanejvýš v hospodě U Hašků na Lipnici s výhledem na hrad, kde v kuchyni vaří šéfkuchař příbuzný se slavným autorem Švejka. Ne nadarmo si Lipnici a její okolí zamilovali zahraniční turisté, a tak se tu docela často rozléhá angličtina smíchaná s holandštinou nebo němčinou. Za Lipnicí najdete opuštěné lomy, které zdobí do skal vytesaná umělecká díla. Z Lipnice sjedete po roztomilé asfaltce do Dolního Města, kde stojí jeden z podlipnických svatostánků. Další najdete třeba v blízkém Loukově nebo Řečici. V Loukově je překrásný kostel svaté Markéty, postavený před rokem 1350. Určitě si dopředu zamluvte prohlídku. Příjemná výletní cesta vás pak vyvede do městečka Ledeč se zámkem. Na dálnici zpátky domů je to malý kousek.

Křivoklátsko

Začátek: Králův Dvůr
Konec: Nižbor
Trasa: Králův Dvůr – Kublov – Skryje – Křivoklát – Nižbor
Délka: cca 60 km
Náročnost: vyhlídková
Nevíte, kam z Prahy na podzim na houby? Sice se to nahlas neříká, ale tady stačí zastavit v lese vlastně kdekoli, a úlovek je zajištěn. Když vyrazíte z hlavního města po D5 (a nestojíte v koloně), už jen sjezd dolů z kopce na Beroun leckomu často učaruje. I posté. V Králově Dvoře sjeďte z dálnice a vydejte se cestou do kopce mezi lesy. Stažená okýnka (nebo střecha?), vítr ve vlasech a vzduch, co snad dorazil až od moře. Obzvlášť po dešti… Po kopcích s nadmořskou výškou okolo 600 metrů se na lovu proháněli už v 11. století Přemyslovci a zemské cesty, po kterých budete kroužit, jsou možná stejně tak staré. Skryje jsou zase místo pro všechny amatérské paleontology se spoustou zkamenělin a ti ostatní si mohou vymáchat nohy v místních studených jezírkách ve stínu lesa. Tam ale budete muset chvilku po svých. Nakonec ještě dva architektonické skvosty – hrad Křivoklát a zámek Nižbor. Zkuste svoje štěstí a prach z cesty spláchněte v Zastávce v Nižboru. Ideálně mimo víkend nebo oblíbené turistické termíny. To má všechno stejně tak nějak větší kouzlo.Pálava

Začátek: Drnholec
Konec: Mikulov
Trasa: Drnholec – Brod nad Dyjí – Dolní Dunajovice – Horní Věstonice – Dolní Věstonice – Pavlov – Klentnice – Mikulov
Délka: cca 32 km
Náročnost: vyhlídková
Popis trasy: Jak je to v té odrhovačce? Klíčová slova jsou: Morava, víno, ženy, zpěv… Ať už známý song radši s přikyvováním posloucháte, nebo při něm vyhazujete rádio z okýnka, tenhle kraj tak jako tak milujeme všichni. A naši místní kamarádi budou určitě rádi, že tam všechny z Prahy/Brna posíláme. Začít můžete těsně za hranicemi Pálavy, v městysu Drnholec. Nad ním se mezi vinicemi ve výšce 217 metrů nad mořem „tyčí“ rozhlednu U Křížků. Pokud budete chtít v Drnholci přespat, starosvětskou atmosféru a krásný útulný dvorek najdete v hotelu Drnholec (a taky sklípek, samozřejmě). Drnholec je vůbec krásný i s celým okolím a stojí alespoň za pár hodin ve městě a jeho okolí. Přes most se pak dostanete do Brodu nad Dyjí a hned zkraje si můžete dát kafe ve stylovém penzionu Pastuška. Když se pak dostanete přes vytíženou státovku do Horních Věstonic, už po cestě se vám otevře kraj jako z pohádky nebo spíše ze starých bájí. Pokud máte trochu toho spirituálního ducha, je to bezesporu krajina, která vás nenechá dlouho jen tak v klidu sedět a budete z ní chtít vidět co nejvíc. Do vysoka se pnoucí skalnaté kopce porostlé vinohrady a malebné vesničky střídají skály a výhledy na hrady a vodní nádrž. Nebojte se zastavit a vyptat se místních, rádi poradí, kam na dobré víno do domácího sklípku. Vyplatí se sem zajet mimo prodloužené víkendy, třeba hned teď na jaře. Jinak se budete vyhýbat víc navzájem s cyklisty než si užívat hezkou jízdu. Přes Klentnici dokloužete do Mikulova, který nabízí všechno včetně hipsterských kaváren, wellnessu nebo restaurací top šéfkuchařů.

Cookies