Vybíráte auto podle hodnocení bezpečnosti? Seznam aut, která v loňském roce bodovala a naopak pohořela

15.2.2018

Jak je auto bezpečné, je rozhodně něco, co stojí za to zjišťovat. Automobilky, které chtějí prodávat auta v zemích EU, musí projít testy nezávislé organizace Euro NCAP. Díky tomu snadno zjistíte, jak na tom jednotlivé modely jsou. Přinášíme seznam aut, která v loňských testech získala nejlepší hodnocení a co naopak byly největší propadáky.


Nárazové zkoušky aut, pro které se i v češtině používá jeho původní anglický název crashtest, provádí nezávislá organizace Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). Konsorcium bylo založeno v roce 1996 a o dva roky později se stalo mezinárodní organizací, která testuje všechny vozy přicházející oficiálně na trhy EU.


Euro NCAP provádí v laboratořích crashtesty a uděluje autu hvězdičkové ohodnocení. Čím víc jich získá, tím je bezpečnější. Zpočátku měl být nejlepší výsledek čtyřhvězdičkový, nyní je maximem pět hvězd.
Automobilky testování na jeho počátcích silně kritizovaly s tím, že požadavky organizace jsou příliš vysoké a jen těžko může někdo dosáhnout nejlepšího hodnocení. První sérii crashtestů organizace provedla v roce 1997 a tehdy šlo o sedm miniaut, přičemž nejhůře dopadl Rover 100. Avšak v polovině téhož roku Euro NCAP testovalo Volvo S40, které jako první dosáhlo čtyřhvězdičkového hodnocení ochrany posádky. Volvo tak potvrdilo status značky, která vyrábí bezpečná auta. A také tím ukázalo ostatním značkám, že nejlepšího výsledku dosáhnout opravdu lze.


Právě díky Euro NCAP se auta v oblasti bezpečnosti záhy skokově zlepšila, automobilky chtěly dosáhnout v testech dobrých výsledků a ukázat, že jsou lepší než konkurence. Brzy vozy získávaly tak dobré hodnocení, že se organizace rozhodla své požadavky na bezpečnost postupně zpřísňovat. Zkrátka aby všechna auta nedostala plný počet hvězdiček tak snadno. Požadavky na bezpečnost se navíc rok od roku zvyšují, a to jak ze strany vlády, tak i zákazníků.


Pro automobilky, které chtějí na evropském trhu uspět, je tedy naprosto zásadní, aby dosahovaly dobrých výsledků v testech Euro NCAP. Lidé to totiž sledují. Ostatně to doložil i neslavný konec Roveru 100, kterému se po prvním crashtestu okamžitě propadly prodeje a brzy se přestal vyrábět.


Organizace počítá hodnocení při simulovaných nárazech zepředu a dvou typech nárazů zboku. Také se testuje ochrana chodců a sleduje se také bezpečnost dětí v autosedačkách pro různé věkové kategorie. Testy se vyhodnocují pomocí čidel uchycených jak vně auta, tak uvnitř něj a také na testovacích figurínách, kterým se říká crash test dummies.


V posledních letech Euro NCAP klade důraz na to, jak bohatou má vůz bezpečnostní výbavu už ve standardní výbavě. Automobilkám tedy pomáhá, pokud má auto například systém, který hlídá mrtvý úhel, případně systém varující před nechtěným opuštěním jízdního pruhu nebo například nouzové brzdění při riziku nehody. Právě extrémní důraz na tyto priority někteří kritici organizaci vyčítají – že k lepšímu hodnocení v současnosti výrobcům pomůže, pokud auto vybaví těmito asistenty, avšak neméně zásadní je přeci to, jak je skelet auta odolný proti deformaci. Organizace tak testuje některé vozy ve dvou verzích – standardní bez bezpečnostních asistentů a model se zmíněnými příplatkovými prvky, aby zákazník viděl rozdíl.


Za více než dvacet let fungování organizací Euro NCAP prošly stovky aut. Databáze je zcela veřejná a vedle výsledků je možné se také podívat na videa z testů i na velmi podrobně rozepsané hodnocení v jednotlivých kategoriích. Pokud tedy například někdo hledá rodinné auto a je pro něj důležité, jak v testu dopadly dětské figuríny ukotvené v autosedačkách, může si přečíst výsledky i s popisem, které části těla jsou při nehodě vystaveny většímu riziku zranění.


Vloni Euro NCAP testovalo nejvíce aut ve své historii. Za nejbezpečnější auto testované v roce 2017 bylo vyhlášeno Volvo XC60, švédské SUV, které nahradilo veleúspěšnou první generaci. Pět hvězdiček je dnes už téměř standard, ale Volvo ohromilo procentuálním hodnocením ochrany posádky. Ta je 98procentní.


HoppyGo blog crashtest

Dalším nejbezpečnějším autem testovaným v roce 2017 byl Volkswagen Arteon, čtyřdveřové německé kupé. To získalo za ochranu posádky 96 procent.


HoppyGo blog crashtest

Mezi ty nejlepší se dostalo také Volvo S90/V90, tedy sedan nebo kombi verze auta z vyšší střední třídy. Posádku chrání na 95 procent.


HoppyGo blog crashtest

Nejenom luxusnější auta získávají to nejlepší hodnocení. Důkazem bylo vloni Subaru XV. Jde o křížence SUV a hatchbacku, který vedle obligátního pětihvězdičkového hodnocení, jež získaly všechny výše zmíněné vozy, předvedlo také vynikající ochranu posádky (94 %). Nejvíce však překvapilo 89procentní ochranou dětí, hodnocení bylo totiž absolutně nejlepší, dokonce lepší než u Volva XC60 (87 %).


HoppyGo blog crashtest

Do top 5 patří také Volkswagen T-Roc, tedy nové německé menší SUV. Za ochranu posádky získalo 96 procent, děti chrání na 87 procent. To jsou skvělé výsledky, jenže T-Roc dostal méně procentních bodů za chudší seznam bezpečnostních asistentů.


HoppyGo blog crashtest

Organizace se rozhodla provést také crashtesty aut, která jsou na trhu už delší dobu, a to aby současné zpřísněné hodnocení odhalilo, jak si na tom tyto modely stojí v porovnání s moderními auty. Nepříliš chvályhodně tak dopadl například model DS 3. Jde o značku, kterou založila automobilka Citroën, a to nejprve jako luxusní divizi odkazující na slavný model DS. Aby ale autům zvedla prestiž, rozhodla se z DS udělat samostatnou značku. Nejmenším modelem je právě malý luxusní hatchback DS 3. Ten v aktuálně prováděných přísnějších testech získal jen tři hvězdičky z pěti, za ochranu posádky dostal 69 procent a za bezpečnost dětí jen 37 procent.


HoppyGo blog crashtest

Testem prošel také Fiat 500, stylové italské miniauto, které je v mnoha evropských státech stále velmi oblíbené pro svůj nezaměnitelný design. Jenže prodává se už deset let, což je na poměry aut docela dost, obvykle se generace obměňují po sedmi letech. A tak Fiat 500 v současných nárazových testech získal jen tři hvězdičky, za ochranu posádky 66 procent a 49 procent za bezpečnost dětských pasažérů.


HoppyGo blog crashtest

Velkými peripetiemi si vloni prošel sportovní model Ford Mustang. Když ho Euro NCAP testovalo na začátku roku, dostal nejdříve jen dvě hvězdičky, po opakovaných testech o jednu více. A to proto, že americký sporťák měl zoufale chudou nabídku bezpečnostních prvků, a navíc se mu při crashtestu dostatečně nenafoukly airbagy. A za ochranu dětí získal jen 32 procent.


HoppyGo blog crashtest

Zdaleka nejhůře ale vloni v testech dopadl Fiat Punto. Ten nezískal dokonce ani jednu hvězdičku. Jenže není se moc čemu divit, Punto je na trhu už od roku 2005. Nemá žádné bezpečnostní asistenty, v tomto ohledu tedy dostal 0 procent. Za ochranu posádky získal 51 procent, za bezpečnost dětí 43 procent.


HoppyGo blog crashtest
Cookies